Mye som allerede er sagt, men kan komme med noen tips. Jeg har hatt tre ukesturer i Femundsmarka i februar selv...
Som tidligere nevnt. Femundsmarka kan bli kald. Jeg har overnattet i telt i 35-40 minus der selv. Kald opplevelse, men man overlever. Blir det krise fyrer man bål. (Og da mener jeg om det blir så kaldt at det står om livet.)
Vi traff på en gjeng som vandret på truger. De hadde store problemer i den dype snøen og ble tvunget til å holde seg nede ved Femunden. Ville altså valgt ski. Jeg vil også anbefale pulk, men det er litt smak og behag. I og med at du risikerer relativt lave temperaturer er det også en idè å ha med seg fotposer eller i alle fall varme skisko!
Jeg har på begge turene mine hatt med meg ispilkeutstyr, men det har alltid vært under 20 minusgrader og da er isfiske rett og slett ikke så mye å skryte av. Nå skal det sies at jeg syns ferskvannsfiske på generell basis er ganske kjipt så... Ta det med, men jeg ville ikke satset på å være selvforsynt med mat fra vannene. Isborret er jo også et helsikke å dra rundt på i skogen...
Til underlag har jeg alltid hatt et bamse extrem som liggeunderlag i tillegg til reinsdyrskinn. Har veldig mye å si på kalde netter. På to av turene har jeg brukt en Tyin Wnter, men dette har aldri vært godt nok. Jeg har sovet med masse klær og et fleeceteppe som er sydd som en pose i tillegg. Dette har heller ikke vært nok til å sove godt, men man kommer seg gjennom natten. Har kjøpt ny pose siden den gang og jeg har vel aldri gjort noe smartere. Jeg kjøpte en Helsport Tempelfjorden og er fornøyd med den, men finnes mange andre gode vinterposer. Jeg går alltid med pulk så vekt har ikke hatt så mye å si.
Teltet ditt kan fint brukes på vinterstid. Har brukt fjellheimen på flere vinterturer. I Femundsmarka er det ikke noe problem å finne ly fra vinden så det ville jeg ikke kjøpt nytt. Du burde dog ha med deg noen snøplugger for å feste det med og en spade slik at du kan spa snø rundt kantene.
Primus (ikke gass) er et must. Den må fungere, du må ha reservedele og du må kunne den! Fordelen med Femundsmarka er at man alltids kan fyre bål i nødstilfelle, men når det er kaldt er det digg å kunne fyre primus i teltet for å tørke tøy og kose seg litt.
Når det gjelder klær bruker jeg å gå med skallbekledning med ull under. Ei fleecejakke i tillegg hvis det er kaldt. Når jeg beveger meg skal det mye til for at jeg fryser. I tillegg har jeg et ekstra sett med tørt ullundertøy som jeg tar på meg i teltet. Et av disse settene er Brynje Arctic Double. Fantastisk bekledning. Jeg har også med meg ei dunjakke for når jeg ikke er i så mye aktivitet. Endel luer, votter, ansiktsmaske, teltsokker osv i tillegg.
Det er vanskelig å anbefale rute. Femundsmarka er et flott område. Hvis det er din første vintertur vil jeg egentlig anbefale deg å gå fra Elgå, bortover langs vannet (kan være kaldt), eller lenger oppe langs Sorsvukkusvakke for så å holde deg i området rundt Røavassdraget. Ikke fordi det ikke finnes andre områder, men fordi det på sin første vintertur alltid er en fordel å ikke være så veldig langt unna en DNT-hytte hvor man kan søke ly og tørke klær og sovepose hvis det skulle være nødvendig. Er også endel åpne koier i marka. Finn ut hvor disse ligger så du har en backup.
God tur! Femundsmarka er perfekt plass å utforske vinterfriluftslivet!