Hei!
Når du sier "klatrekurs", så er det vanskelig å forstå hva du har vært med på. Du har tydeligvis ikke vært på et kurs hvor du har mottatt noe særlig informasjon om hva klatring dreier seg om. Jeg vil anbefale deg å melde deg på et sikringskurs, slik at du får en skikkelig innføring i klatring og utstyret som trengs da dette ikke er noe du/dere skal sette igang med uten å være klar over hva som kreves for å klatre trygt.
Slike sikringskurs får du tatt ved stort sett alle klatresentere og klatreklubber.
Jeg kan godt si litt om hva slags utstyr du skal ha tak på for å sette igang, men tar du et kurs for du en god oversikt. Man får stort sett kjøpt startsett på butikker som selger klatreutstyr som inneholder sele, brems, karabiner og sko. Når det gjelder sele for poden, så anbefaler jeg (og såvidt jeg vet, Norsk Klatreforbund) kropps sele for alle barn under 10 år. Dette er ikke fordi at en sittesele ikke sitter godt på en seksåring, for det kan den sikkert gjøre, men det er på grunn av vektfordelinga som gjerne er noe topptungt på små barn. Dette øker sjansen for at de flipper rundt ved et fall og dermed slår bakhodet i veggen.
Tau er ikke noe du trenger å tenke på før du evt. skal ut å klatre. Her også anbefaler jeg at du tar et kurs, evt. blir med noen som virkelig vet hva de gjør. Det er ikke bare bare å få til et topptauanker ute, du må vite hva du driver med og hvordan utstyret skal brukes. Alle tau som brukes for sikring er dynamiske tau. Statiske tau har andre bruksområder, også innenfor klatring men da ikke i forbindelse med sikring av klatrere.
Bottom line. Skaff deg godt med kunnskap før du hiver deg igang med noe som du ikke mestrer Klatreklubber og klatresentere er fullt av folk med masse god kunnskap, men også en god del bessewissere. Tar du kurs med godkjente instruktører er du trygg på at du får den kunnskapen du trenger.