Jeg er vel ikke den "Trå-fansen" dere leter etter, men jeg tror at noe av grunnen til at folk reagerer på det bl.a. Erling12 skriver er at det virker som om du håner og prøver å latterliggjøre Trå. Personlig synes jeg det er litt dårlig stil å oppføre seg sånn ovenfor en person som nesten døde når man ikke vet hva som skjedde. Å basere seg på tidlige uttalelser og avisartikkler pleier ikke å være veldig presist. Helt ok å stille kritiske spørsmål til det som ble utført, men prøv å hold den hånlige tonen borte fra innleggene, så tror jeg det blir litt bedre stemning i disse trådene.
Så skal jeg prøve å gi deg noen tanker om de spørsmålene du stiller:
- Vil en "usedvanlig flink og klok klatrer" så til de grader overvurdere egne evner som Trå gjorde?
Vi vet jo ikke om han til de grader overvurderte egne enver. Vi vet at noe gikk galt. Det kan skje hvem som helst hvor som helst uansett hvordan man treffer eller bommer på egen innsikt.
- Dersom det medfører riktighet at Trå ikke undervurderte faremomentene, hvorfor holdt han på å miste livet?
Selv om Trå var realistisk i forhold til faremomentene, så kan utfallet være fatalt når noe galt først inntreffer. Jeg kan vurdere at jeg klarer å gå på et glatt fortau til jobben, basert på innsikt i egne erfaringer, men allikevel gli og slå istykker hodet. Dette skjer med smarte folk over alt i verden hver dag.
- Er det klokt å sette seg selv i en tilstand der man er så uttafor at man glemmer at man gikk forbi sin døde venn oppi bakken?
Hvordan man er mentalt på denne typen turer i denne høyden tror jeg bare de som har vært der vet. Det er ikke skjeldent at folk blir etterlatt for å dø på slike høyder fordi alle har mer enn nok med å holde seg selv i live. Om det en klok avgjørelse å befinne seg et sted hvor man kan være så sliten at man ikke kan ta vare på andre mennesker skal ikke jeg avgjøre, men jeg tror ikke at folk på Everest er der fordi det er "klokt" i utgangspunktet, jeg tror de er der av helt andre grunner.
- Er ikke det å droppe oksygen å "ta unødvendige sjanser"
Det vil nok mange mene. Men alle legger opp turer etter egne forutsetninger. For Jarle Trå var dette KANSKJE ikke en større sjanse å ta enn det er for mange (nybegynnere?) som krysser Hardangervidda om vinteren i dårlig vær. Akkurat hvor unødvendig sjanse Trå tok får vi nok aldri svar på.
Håper du tar svarene mine som et forsøk på å belyse en annen side enn du belyser, og ikke som en krangel eller noe annet "sint":)