Gå til innhold
  • Bli medlem

HSE

Aktiv medlem
  • Innlegg

    23
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Alt skrevet av HSE

  1. Takk for fine svar! Jeg slettet alt av spor, og nå funker den som før! Vet ikke om det var det som gjorde at den la ut på egen tur, men om den skulle finne på det igjen skal jeg prøve å resete.
  2. Nei, ikke noe annet elektronisk som skal slå inn her. Jeg skal få lagt over det jeg har på den, så skal jeg forsøke å slette det som er etterpå....-satser på at den friskner til!
  3. Selvfølgelig har den vært ute. Den "vandrer", både når jeg er ute og når jeg tar den med inn.
  4. Det har gått en stund siden sist gps`en var i bruk, og nå når jeg slår den på " løper den løpsk"! Den går forskjellige "spor" i nærområdet her, og sporene blir både helt rette og i "sikk-sakk", som om noen går med den i terrenget. Farten har vært oppe i 138 km/t og ned til 0. Bevegelsestid og stopptid, høyde over havet ogsnittfart, -alt jobber og går når gps`en er "ute på tur". Og ja, den sitter her sammen med meg i sofaen...! Og ja, jeg har slått den av og på flere ganger og byttet batterier. Anyone?
  5. Regner med det finnes litt ekspertise her inne... Mitt Canon EOS 450D leverer svært fargeløse bilder! Det har i grunn gjort det siden jeg fikk det, og bildene er like fargeløse på skjermen på kameraet, overført på data og som printede bilder. Fargene er på en måte litt blasse. Jeg ser i forhold til lignende kameraer en stor forskjell! Derfor blir det til at vi heller tar med kompaktkamera når vi skal ut på tur og ta fine bilder... -litt irriterende. Har ikke funnet noen vidunderknapp på kameraet der jeg kan stille på farger/kontraster osv. Er dette innstillinger som kommer fra fabrikk og ikke kan gjøres noe med? At det eventuelt er feil på kameraet? Har ikke vært i kontakt med Canon enda, men det blir neste skritt..
  6. Har planer om en tur til alpene ila vinteren. Planen er både bakke,- og offpistekjøring, samt muligheter for noe toppturgåing. Vi er ganske åpne for hvor turen går foreløpig, men er på utkikk etter litt "alternativt" sted å bo. Altså, -helst ikke på et stappfullt hotell midt i ett eller annet sentrum. Noen som har noen tips om betjente hytter litt utenfor allfarvei, men likevel i noenlunde tilknytning til bakker? Synes å huske at jeg har lest om en hytte som lå i et heissystem en eller annen gang...men husker verken hvor den lå eller hvor jeg leste det! Noen som vet om hytter/leiligheter til utleie i tilknytning til bakkesystemer, og som kan anbefale disse?
  7. Jeg synes den enkleste ruten er start fra Jøldalshytta, gjennom Svartådalen til Trollheimshytta, ned til Gjevilvatnet og opp til Jøldalen igjen. Tror han som har rekorden rundt løp den ruta? Det spørs jo hva du skal ha ut av turen da... Geithetta er jo en smule mer spennende enn Svartådalen, men Svartådalen er uten tvil raskest. Biten mellom Trollheimshytta og Gjevilvasshytta er den mest kupperte og tidkrevende.
  8. Gikk på ski fra Haukeliseter-Litlos-Sandhaug-Dyranut denne uka. Det var godt føre frem mot Sandhaug, men deretter var det bare å stroppe skia fast til sekken siste stykket opp mot riksveien. Tinnhølveien var i ferd med å bli brøytet opp da vi gikk, -så nå er nok den oppe. Vi gikk jo ikke så langt vest som du er interessert i å vite om, -men en kunne se at det lå godt med snø enda på vestvidda. Vannene før Sandhaug var "farbare", men med noen råker. Elvene har fortsatt snøbruer.
  9. Brage; Jo, har planlagt grundig, og har benyttet meg av tips fra andre som har tatt turen og DNT sine stinett og hytter. Svartkjel; Har vurdert å gå mye lengre øst over Dovre, men falt på den vestlige ruta for å få med Grøvudalen og områdene rundt. Men uansett planlegging, så blir ruta til underveis. Har nå kommet meg over Ryfylkeheiene og Hardangervidda og har nå et par hviledager på Geilo. Har hatt en fantastisk tur hittil og sett mye landskap som for meg har vært ukjent. I ettertid ser jeg at vi skulle tatt en mer østlig rute fra Ljosland og gått Austheiene isteden. Dette pga mye snø i fjellet enda. Men strålende vær og fin natur...hva mer kan man ønske? www.svipptur.net
  10. Heisann! Ettersom det sitter mye kunnskap og erfaring i dette forumet benytter jeg sjansen til å spørre om gode tips! I morgen starter jeg fra Lindesnes og første del av min Norge på langs. Jeg har delt opp i en sommer, -og en vinterdel, og planen er å komme seg til foten av Børgefjell i løpet av et par måneder i første omgang. Vinterdelen blir tatt i vinter, og fortsetter der jeg slapp. Det er flere områder jeg ikke har mye kjenskap til, -og utfordrer dere derfor til å komme med gode råd og tips angående ruta. Hva bør jeg innom, hvilke krattskoger bør jeg styre unna? Noen "severdigheter" jeg ikke kan gå glipp av? Koselige hytter jeg MÅ innom? I motsetning til de fleste NPL`erne går jeg en litt mer vestlig rute fra Tyinkrysset og opp mot Nord Trøndelag. Ruten kan dere se på min hjemmeside www.svipptur.net. Kom med innspill! www.svipptur.net
  11. Du har jo fått med det viktigste til hunden ser det ut til. Og du skal jo en tur innom veterinær, så der får du nok tips om hvilke medikamenter som er greit å ta med! Jeg skal selv ut å gå Norge på langs, starter faktisk i morgen I forkant har jeg vært hos dyrlege for en sjekk og for å få fine tips. De sendte med meg et fint kit for bandasjering og 1.hjelp for hund. I tillegg antibiotika og smertestillende og diverse andre småting. Så et godt tips er å høre med dyrlegen. God tur!! www.svipptur.net
  12. Carl F; Har nå gått til innkjøp av samme bukse, -den er jo faktisk bare helt genial!? Utrolig behagelig og lett, -og tar minimalt med plass om man skulle balle den sammen i sekken www.svipptur.net
  13. Fiskern4124; Har funnet ut at jeg ikke får ladet opp GPS`en direkte fra mitt Solio solcellepanel. Jeg har imidlertid gått til anskaffelse av en batterilader med USB-utgang, -og Solioen kommer med et "PC-munnstykke", -så får likevel ladet opp batteriene til GPS`en på denne måten. www.svipptur.net
  14. Jeg synes områdene i Trollheimen er de fineste i hele Norge, -og turen fra Kårvatn til Innerdalen er en av de fineste turene! Det sier seg selv at dere må gå om Skardet, -dette er en opplevelse dere kan leve en god stund på! Første gangen jeg gikk der var jeg 16-17 år, -og hadde en sekk på 25 kg. Ingen problemer med å komme seg ned til Innerdalen. Dessuten er en stopp innom Kårvatn påkrevd! En koseligere plass må man lete lenge etter! Det er verdt å gå ned noen høydemeter for å oppleve denne plassen.. www.svipptur.net
  15. HSE

    lett sommerjakke

    Jeg har hatt Bergans Microlight i 4 (?) år nå, og den er fortsatt et av de plaggene som oftest er med ut på tur! Sommer som vinter... Den er svært lett og behagelig å ha på, og tar svært liten plass. I kombinasjon med andre plagg er den en allrounder. Jeg har ikke merket noen slitasje enda, men den blir med meg på Norge på langs-tur nå om et par uker, -så da regner jeg med den etterhvert må si takk for seg!
  16. Har et problem med Topo adventure kartene på min Oregon 300. Kartene mangler farger, og alt av terrengformasjoner er blasse og vannet er grått. Det er vanskelig å skille vann fra terreng. Har andre kart inne på gps`en også, Topo Pro serien. Disse har de orginale fargene. Ingen misfarging der. Har sjekket at de ikke er i "natt modus". Finner det merkelig at det kun er Topo Adventure kartene som er "misfarget". Noen som har noen tanker rundt dette, eventuellt et svar!?
  17. Det er nok jernbanelinjer ja. Men nå ser jeg at det går en svart linje til Namsos også, -uten at det går noe tog dit. Men den gamle jernbanelinja ligger der nok enda...
  18. Carl Fredrik; litt off topic her, men noen mulighet for å få vite hvilken bukse du brukte på turen? Så på bildene på tinderanglerne.blogspot.com,- og den buksa så utrolig god ut!?
  19. Jeg var i området i helga, og da var det knallføre! Turen opp til Trollhetta gikk i rekordtempo, og det var et herlig silkeføre Et par cm med styresnø på et tynt skarelag... I går slo været imidlertid over, og det dunget ned med snø. Turen ned fra hytta tok dobbel så lang tid som den bruker. Det er derfor utrolig vær,- og føreavhengig hvor lang tid dere vil bruke på dagsetappene. Men etter påske burde vel føret være stabilt bra oppe i fjellheimen, og oppgåtte spor for dere. Jeg foreslår at du tar en tlf til turistforeningen litt i forkant av turen og hører hvordan det ligger an..
  20. Heisann! Du har jo gode, gamle Trekanten da, -som innebærer hyttene Jøldalshytta, Trollheimshytta og Gjevilvasshytta. De er alle DNT-hytter i regi av Trondhjems Turistforening. (Ta en tlf. dit?) Nå vet ikke jeg hvor sprek "svigermor" er, men dagsturene mellom disse hyttene er forholdsvis enkle, og ligger på 22-27 km. Oppakningen trenger jo ikke å være så tung hvis dere overnatter og spiser på hyttene. Et forslag kan være å starte tidlig fra Trondheim, kjøre om Berkåk, ned mot Grindal, ta av veien og kjør opp til Jølhaugen. Veien skal være brøytet inn til parkeringsplassen på denne tiden. Derfra er det knappe 45 min. gange inn til Jøldalshytta. Ta en liten titt inn på hytta, -den har blitt stor og flott de siste årene, for deretter å gå over skaret og ned mot Gjevilvasshytta. Neste dag blir den lengste dagsetappen på rundt 27 km. Fin og forholdsvis enkel tur. Fra Trollheimshytta går siste dagsetappe på nordsiden av Trollhetta. Sommerstien gjennom Svartådalen er ikke anbefalt, da det er stor skredfare på denne strekningen. Opp Åkerdalen og ned til Jøldalshytta og videre til parkeringsplassen. 3 dager, overnatting på to DNT-hytter, start og mål på samme parkerningsplass. Pluss norges vakreste fjellområde Et alternativ er å campe på Jøldalshytta og gjøre noen fine toppturer derfra. Men kanskje neste gang, -uten svigermor? Med Jøldalshytta som utgangspunkt er det enkle og fine turer til Trollhetta, Svarthetta og Rinnhatten! (Heldigvis har jeg langfri til helga, og skal i Trollheimen selv. Gleder meg!)
  21. Glemte å føye til at det ikke ligger noe på minnebrikken når jeg setter denne inn i leseren...
  22. Hmm... Når jeg går inn på grensesnitt får jeg "velg grensesnittmodus". Alternativene er - Garmin Spanner - Garmin-serienummer - NMEA inn/ut - Tekst ut ??
  23. Jeg har nylig gått til anskaffelse av en Oregon 300, og har et par spørsmål... 1. Når jeg har vært på tur og logget denne på gps`en får jeg ikke lagt inn dette på Map Source hvis jeg lagrer sporet med navn. Jeg får kun lagret sporet om det ligger på gps`en som "gjeldende spor". Noen som vet hvorfor jeg ikke får ført over et lagret spor? 2. På Map Source`en kommer ikke de lagrede sporene (de få jeg har fått lagret!!) opp under hverandre i "margen" når man trykker på spormenyen. Sporene må hentes fra filmenyen. Hvordan får jeg alle sporene under hverandre i spormenyen? 3. Hvis jeg har oppladbare batterier i gps`en, -vil jeg da kunne lade opp disse med et solcellepanel? (type Solio, der strømmen lagres i enheten til den skal brukes) Eller vil gps`en kun virke når solcellepanelet er tilkoblet? Altså, -vil solenergien kun gå til gps`en som enhet, eller til batteriene?
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.