Gå til innhold
  • Bli medlem

Fenrisfrøya

Aktiv medlem
  • Innlegg

    369
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    7

Fenrisfrøya vant dagen sist 23. februar

Fenrisfrøya hadde mest likt innhold!

Om Fenrisfrøya

Nylige profilbesøk

Blokken for nylige besøkende er slått av og vises ikke for andre medlemmer.

Fenrisfrøya sine prestasjoner

Proficient

Proficient (10/14)

  • One Year In
  • Reacting Well Sjeldent
  • Dedicated Sjeldent
  • Very Popular Sjeldent
  • Week One Done

Nylige merker

488

Nettsamfunnsomdømme

  1. Jeg bruker slike bukser og jakker utenpå skall/ bib. Fungerer meget bra.
  2. Det finnes vel knapt ei næring som skaper så mye støy , som beite næringa i Norge. Denne filmen inneholder flere faktafeil, til fordel for sau- og reinnæringa, selvfølgelig, ettersom det er de som står bak produksjonen. Det er alvorlig at ville dyr må vike for denne næringa, ikke bare rovdyr, men alle dyr må vike. I Nordfjella måtte staten skyte ut hele den ville reinsdyr stammen på 2500 dyr, pga sykdommen CWD. En sykdom som sannsynligvis kommer fra de titusenvis av sau, som flyr lause hele sommeren. Elgkalver blir hengende og dør langsomt på reinsdyr gjerder, fordi de ikke kommer over første sommeren, da elgkua lett hopper over. Ryper, skogsfugl og andre fugler flyr rett inn i de milevis lange gjerdene, og dør en pinsom død. Det er også påvist av rype forsker Johan B Steen at sau i fjellet gjør stor skade for lirypene. Det blir tatt ca 9000 sau hvert eneste år av rovdyr, mens det dør 90 000 sau av helt andre grunner i løpet av beitesesongen!!!!! Norge har 2,2 millioner sau i norske fjellheimen, og har flere titalls tusen kilo overproduksjon av kjøtt årlig. Norge har 5,5 mill mennesker. Sverige har 400 000 sau, hvor det er påkrevd at de må gå inngjerdet og får ikke lov å være i fjellet. Sverige har 9 millioner mennesker, men klarer å produsere tilstrekkelig med sauekjøtt til folket!! Sannheten om beite næringa i Norge er at de tjener så sykt mye penger igjennom subsidier fra norske skattebetalere, at det knapt er til å tro. Reinnæringa har de siste 10 åra fått beskjed om å skjære ned på antall rein, men slike " ordre" blir ikke fulgt. Slike filmer, som ovennevnte, fører vanlige folk bak lyset.
  3. Jeg anbefaler ett telt; Hilleberg Niak. Har 40-60 utedøgn i året, og Niak har blitt min favoritt pga plass, enkelt å sette opp, ikke kondens, 100% kvalitet i enhver søm, kort fortalt: du får ingen dårlige opplevelser når du er på tur.
  4. Jeg er en frysepinne på tross a v 2 stk Bamse liggeunderlag og varm sovepose. Bruker 2 lag ull på kroppen+ dunjakke nedi soveposen. Det som imidlertid har hjulpet meg er at jeg benytter fotvarmere ( kjøp på Thansen) nedi de kraftige tovede sokkene mine. Den varmen har jeg blitt " avhengig" av og hjelper meg å sovne på kalde vinterdager.
  5. Siste innspurten av foredraget belyser Monsen syn på hva som skjer i naturen; og det er alvorlige forandringer i forhold til utbygging/ nedbygging av norsk natur, hvordan vi IKKE ivaretar ville dyr...... Det var nytt for meg at han har " tatt bladet fra munnen" når det gjelder tilstanden i naturen, og det synes jeg var utrolig bra. Tekstene på sangene til Trine Rein var også treffende, og vekker tankene rundt denne naturkrisa vi står midt oppi. Låtene hennes rørte meg. Håper folk tar innover seg dette alvoret.
  6. Var på foredrag med Lars Monsen/ Trine Rein i Drammen i går. Det ble en tankevekker. Anbefales alle friluftsfolk!
  7. Hva mener du med " urbane klimafantaster"?
  8. Ja, vi mennesker reagerer forskjellig når man hører noen andre enn oss sjøl uttrykker følelser. Sånn er det bare.
  9. Østmarka i dag. Fantastisk solskinnsdag. Fant gaupespor.
  10. Er det noen som har noen forslag for kjøp av en robust Gore tex jakke MED MASSE lommer? Jeg har en ny Norrøna Recon jakke, men denne jakka har fått færre lommer siste årene i forhold til min 15 år gamle Recon jakke. Takker og bukker for alle tips/ forslag.
  11. Overraskende at enkelte klarer å finne negativt i denne serien med Monsen og nasjonalparkene. Jeg opplever at disse programmene er mer eller mindre akkurat slik friluftsliv i praksis er. Takk til NRK og Lars Monsen
  12. Du bør ikke ta ned kameraet, det er faktisk å regne som tyveri. Det er heller ikke din jobb å leke politi. Er det noe som virkelig plager deg bør du politianmelde og oppgi hvor kameraet er plassert. Du skriver videre at du sørget for at kamera pekte i en annen retning. Du har ingen rett til å plukke på andre manns/ kvinners eiendeler. Hvordan hadde du stilt deg om jeg kom til din teltplass og begynte å ta for meg av dine eiendeler? Politianmeld, men ikke begyn å ta for deg av andres eiendeler.
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.