Heisann.
Har Alpha SV og brukt den hardt i 1 år. Det er en solid jakke med gode løsninger. MEN, jeg har mange erfaringer ifht. bruksområder, som i stor grad gjelder stoffet, Gore-Tex:
1. Jakken er laget til vinterbruk, puster dårlig og er tung, lite egnet til sommer og høst. Gore-tex puster gen. dårlig ifht. svært mange andre tilsv. tekniske stoff. Har Patagonia bukse (Stretch Element) som jeg har brukt paralelt, og egenskapene i stoffet er ekstremt bra i forhold. Hadde Element jakken passet meg ville jeg aldri kjøpt Alpha.
2. Jakken må vaskes og impregneres jevnlig om du bruker den mye da den puster dårlig og membranen tettes raskt når du svetter. Impregneringen holdt 1 uke på bre i fjor sommer, etter det ble det gjennomslag til ytterstoffet. Dette fører igjen til at membranen puster dårligere. Patagoniabuksen er reimpregnert kun 1 gang på 1 år.
3. En studie foretatt av det amerikanske forsvaret (http://www.shelby.fi/tips/breathability.pdf) gjennomgikk pusteegenskapene for forskj. tekniske stoffer i varierende fuktighet (med stabil temp.). Bla. testet de e-vent, dermizax, schoeller, marmot, epic, patagonia, sympatex, gore-tex (standard og XCR, ikke den nye pro-shell) mm. De fant at pusteegenskapene til gore-tex varierte med fuktighet (dårligst i tørt, puster bedre i fuktig vær). E-vent hadde stabilt særdeles gode pusteegenskaper, uavhengig av luftfuktighet.
I dag har svært mange tekniske klær gore-tex membran, fordi gore-tex sitt moderselskap Gore har et ekstremt stort markedsbudsjett og kan pøse ut penger og skaffe seg gode avtaler med eks. Arcteryx. Andre mindre produsenter som e-vent er ikke i nærheten av å ha råd til tilsvarende markedsføring, og folk tror derfor at mengde (antall jakker solgt) = kvalitet. Det er fullstendig feil.
Skal du ha en jakke som puster bra og er godt vanntett, ikke kjøp gore-tex.
Skal du ha en jakke som først og fremst tåler mye bruk, og pusteegenskaper er mindre viktig. Ja da spiller det liten rolle hva du kjøper så lenge jakken er solid med gode løsninger. Og ut fra de kriteriene kan jeg anbefale Alpha SV så lenge du kjøper den i US. Den er for dyr i Norge.