Gå til innhold
  • Bli medlem

Jan Tore Tellefsen

Aktiv medlem
  • Innlegg

    57
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Alt skrevet av Jan Tore Tellefsen

  1. Jeg brant delvis opp en fjellsko med telystrikset.. Var dårlig stemning å våkne til et bål bestående av fjellskoen sin. Fungerer utmerket, men sluttet etter skobrannen.
  2. Brenn opp dasspapiret, og dekk til resten. Enkelt og greit
  3. Å si at det gjennomgående er lite med bra folk som går på en folkehøgskole ved å begrunne ut ifra ren gjetning og vage antakelser er i beste fall urutinert. En kan selvsagt lære mye bra i forsvaret hvis en gjør en innsats for det og utnytter mulighetene, men det er jammen med mye bra å lære ved å gå på en folkehøgskole også. Jeg kjenner drøssevis av folk som har gått på folkehøgskole og de aller fleste er meget bra og stabile folk. Selvsagt har en alle typer mennesker der som i militæret, men mitt inntrykk er at mange elever som går på folkehøgskoler velger dette bevisst og ofte jobber rumpa av seg for å dekke kostnadene ved å gå en slik skole. I tillegg dekker lånekassa nesten halvparten av kostnadene gjennom stipend. De fleste elevene velger også linjer etter egen interesse og motivasjon, i motsetning til den offentlige skolen. Dette gjør ofte at elevene er meget læringsvillige i forhold til interessefeltet sitt. Kunne fortsatt og nevnt mange positive ting ved en folkehøgskole uten å utdype. Jeg har aldri snakket med en person som angrer på at han/hun gikk på folkehøgskole. Kun hørt folk som kanskje ville valgt en annen skole, men ingen som slakter konseptet. Etter min mening burde et slikt år vært obligatorisk!
  4. Har selv en mammut base jump softshellbukse i Schoeller materiale. Knallbukse som er verdt hver ei krone. Her på tilbud hos bratt.no: http://www.bratt.no/index.jsp?isid=produkt&katid=33&ukatid=206&pid=1027 Forresten tilbud på Gamma mx: http://www.bratt.no/index.jsp?isid=produkt&katid=33&ukatid=206&pid=1721 Utover dette har jeg bare ei lett regnbukse til de værste bygene i tillegg til ei kraftig bib skibukse, men står mye på ski og bruker derfor ei bukse kun til ski.
  5. Jeg har knekt to stk Ortovox "plastik"spader. Tåler nesten ingenting når det er hard snø eller islag. Vil for all del fraråde folk som skal bruke spade som sikkerhetsutstyr for skredredning å invistere i slikt. Kjøp noe solid med godt håndtak
  6. Til deres tur ville jeg nok gått for et telt. Da er dere også forsikret om dere skulle bevege dere over tregrensen, noe som godt er mulig på turen dere tenker... Selvfølgelig kan dere unngå problemet, men et lett telt er nok det greieste på en slik tur vil jeg påstå. Dere kan dele på å bære teltet ved at noen tar yttertelt, og en annen inner + stenger, f.eks.
  7. Heisann. Jeg var selv 13 år da jeg fikk min første vennetur alene 1 uke til fjells. Før dette fikk jeg lov å dra på helgeturer. 15år gammel dro jeg alene til Bergen på sykkel. Jeg hadde også foreldre som var skeptiske, men viste dem at jeg var klar for oppgavene og fikk dermed lov. Men jeg har en far som dro meg mye med på tur i barndommen og som heldigvis klarte og overtale mutter'n, he he. Hvis dere f.eks. tar en uke på tur med telt på sørlandet(lavlandet) i påskeferien med daglige etapper og leirslagning- og viser her at dere klarer dere fint, både i forhold til orientering, leirrutiner, bekledning, samarbeid/kommunikasjon, forberedelser, mat osv. Da får dere også testet utstyret dere har. Klarer dere dette, tror jeg det er stor sjanse for at foreldrene dine tør å sende deg ut på større oppdrag.. Ellers er det viktig å dra ut på tur i ulike miljø og værtyper, så lærer en etterhvert. Ønsker dere lykke til og håper dere får realisert "drømmeturen"
  8. Pass på at dollaren har steget veldig i det siste, slik at hvis du får et godt tilbud på en butikk her i Norge, så kan det være like lønnsomt. I hvertfall slik det ser ut nå. Eneste er at hvis du klarer å snike deg unna momspåslag, så kan det fortsatt lønne seg godt.
  9. Skal dere ha billige batterier, lykter og andre duppeditter, prøv www.dealextreme.com Her er også gratis frakt..
  10. Det er felden, helt klart
  11. Prøv rundt skodje og mot sjøholt og i sykkylvsfjorden. Lykke til!
  12. www.snoskred.no - strynefjell www.yr.no - (Molladalen) Hei. Kommet ca 60 cm siste dager og det har blåst en del i dag. Skredfaren virker høy og to mindre skred ble utløst i nærheten av bondalseidet alpinsenter idag. Var selv på Randers på lørdag, men ville ikke tatt denne med det aller første. Var et vesentlig rimlag i et bratt heng der som har blitt snødd ned. Heller ikke Saudehornet. Eidskyrkja kan være et alternativ besteget fra grøndalen. Ellers er det veldig flott kjøring rundt alpinanleggene for tiden. .
  13. Snødd litt i går og i dag i høyden ser jeg. Men har vært stor vindtransport av snø i helgen slik at jeg ikke ville ha valgt de drøyeste toppene av hensyn til skredfaren. Merket at den var markant i helgen når jeg var på ski. På NGI sine sider kan en få en pekepinn da de melder skredfaren på strynefjellet, men det er nå et stykke unna og må tolkes deretter.
  14. Jeg har skaffet meg ei proshell jakke og den begynner allerede etter bare 4 mnd å løsne litt i tapene. Et punkt har også beskyttelsesstoffet på innsiden sprukket. Ergo virker det for meg at proshellen er som de tidligere goretexene, holder i ett år. Skal sies at jakken får kjørt seg. Brukes mye til skikjøring og annet turliv.
  15. Eller du kan bruke lappesaker til sykkelslange. Funker fett. Eller ducttape Eller Aquaseal som noen andre skrev. FInnes også uvlim for vadere som fungerer bra.
  16. Spør på forumet på friflyt.no
  17. Trekk lodd, to kjempeskoler! Du blir fornøyd uansett!
  18. Har også Cebe G land og er veldig fornøyd. Selv har jeg i gult glass med speil foran. Funker kjempebra, selv i sol.
  19. Jeg er 175 og har eldorado. Ville ikke kjøpt det om jeg var 185 eller høyere!
  20. Jeg må bare tilføye at det ikke er din sikkerhet du stort sett tenker på i forhold til valg av søker, men faktisk din mulighet til å finne dine kompiser som blir tatt. Det er viktig at alle i turflokken har utstyr og kan å bruke det, det er det viktigste. Kan du å bruke en skredsøker skikkelig, er det nesten samme hvilken du har.
  21. Tusen takk. Tror jeg prøver meg på de som var i linken jeg fikk fra deg.
  22. Bestilte P3D fra fenix-store nettopp. Men er det mulig å kjøpe/bruke oppladbare batterier/ lader til disse lyktene? Hadde vært kjekt, da jeg ikke liker bruk og kast mentaliteten som råder..
  23. Nå har jeg hatt noen netter til i mitt Bibler Eldorado. Testet det i snøstormen som var i helgen på vestlandet. Jeg brukte alle 6 barduner og satt teltet opp så godt jeg klarte i forhold til vinden. Etter to svært vindfulle netter er teltet fortsatt helt, men i de hardeste vindkastene måtte jeg presse den ene hånden mot duken for å lette vindpresset. Jeg kommer til å prøve å sy på 3-4 ekstra fester, og da tror jeg at det vil bli et kjempetelt. Ellers fungerte teltet ypperlig. Tørt og fint uten kondens hele helgen (fre- søn).
  24. Jeg skulle egentlig svare på tips om følkehøgskoler, men bare MÅ svare om Møre folkehøgskole først. Jeg bor i Volda og har hatt praksis ved friluftslinjen der hele 3 ganger. Skolen ligger som tidligere sagt midt i smørøyet for folk som liker å stå på ski. Men: Lærerne ved linjen har ikke bratt skikjøring og skred som sine største kvaliteter. Det er en lærer ved skolen som jeg mener er dyktig. Friluftslinjen der fokuserer også mye på utlandet og klassen er borte fra ørsta store deler av vinteren. Ergo mindre tid til skikjøring. Selv har jeg gått på Valdres og var veldig fornøyd med det. Men du bor like i nærheten slik at dette sikkert ikke er like "eksotisk". Jeg kjenner folk som har gått på alle alternativene som er nevnt, og Alle er fornøyde med å ha gått på akkurat den skolen de har valgt. Jeg kjenner også flere som skryter veldig av Høgtun fhs som ligger på Nordmøre, med solide skifjell rundt seg. Var jeg deg, hadde jeg tenkt meg grundig om hva jeg har mest lyst til å gjøre i løpet av året. Så hadde jeg ringt og snakket med linjelærerne. Så hadde jeg tatt det vanskelige valget. Men jeg tror jeg kan si meg ganske sikker på at hvis du velger å gå på Nordfjord, Øytun, Lofoten eller Høgtun vil di bli fornøyd uansett valg. Alle skolene har bra linjer og dyktige lærere!! Jeg ville heller bare fulgt magefølelsen og valgt en av de nevnte skolene. Hold deg unna andre, da gjør du garantert et GODT valg! Lykke til med valget til det som trolig blir det beste året i ditt liv
  25. Har selv Eldoradoteltet og er ganske så fornøyd med dette. Men testa det nylig i frisk vind i vinterfjellet: Da ble luftelukene på toppen fylt til randen med snø som begynte å dryppe siden det var ganske mildt og litt varmere inne i teltet. teltet ble også betydelig kortere i løpet av natten grunnet snø som presset på. Dyttet vekk, men tok få min og fylle på igjen. Mitt telt veier i helt tørr tilstand 2.35 kg komplett veid på egen digital fiskevekt.
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.