Gå til innhold
  • Bli medlem

Marius Engelsen

+Støttemedlem
  • Innlegg

    5 434
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    124

Marius Engelsen vant dagen sist 21. mars

Marius Engelsen hadde mest likt innhold!

3 følgere

Om Marius Engelsen

Profile Information

  • Sted
    Askøy

Nylige profilbesøk

Blokken for nylige besøkende er slått av og vises ikke for andre medlemmer.

Marius Engelsen sine prestasjoner

Grand Master

Grand Master (14/14)

  • Reacting Well Sjeldent
  • Dedicated Sjeldent
  • First Post
  • Posting Machine Sjeldent
  • Collaborator

Nylige merker

4,5k

Nettsamfunnsomdømme

  1. Om du har gamle versjon av Alfa Kvist vil jeg si at de er for tynne i sålen til steinur. De er veldig tynn og myk. Den siste utgaven av kvist har en stivere såle. Jeg synes lette sko, som eks. La Sportiva Ultra Raptor, fungerer fint til steinur i jotunheimen. Den veldig stive sålen trenger jeg personlig kun til turer med klatring eller stegjern. Veldig tung sekk går jeg ikke med, så det kan jo være en faktor å ta hensyn til.
  2. Selv har jeg moddet Unna litt: - Alle glidelåsdragere av metall, utenom hovedglidelås, klippes vekk og erstattes med tynn bardunsnor. Dette gir mindre vekt, og mindre bråk. - Jeg har byttet til tynnere og lettere barduner. De originale er kjempebra. Den eneste fordelen med å skifte barduner er at man sparer vekt og volum. - Jeg har sydd en tynn strikk på bakveggen på teltet. Denne strikken knyter jeg i hempen på innsiden av ytterduken. Da holdes teltveggen litt mer ut mot ytterteltet, og holdes mer i ro i vinden. Her kan du se en god framstilling av hvor mye vind Unna tåler med de originale stengene, doble stenger, og ekstra barduner. For min del betyr dette at teltet holder rikelig med originalt oppsett. Jeg for min del elsker å kombinere Unna med en tynn og lett tarp når det regner. Slår tarpen opp over teltet, med en stokk/stav som teltstang, slik at man får en slags baldakin-løsning.
  3. De ble visst skallstøvler til slutt. Og til en veldig mye billigere pris enn både Lundhags og Jornkjangen. Alfa M77 pluss en god såle ble valget M77 i størrelse 42, og en god anatomisk ullsåle i størrelse 43 med demping i hælen passet som et skudd med to par sokker. Ikke trangt over vristen, mykere og lettere å gå med, ingen ubehagelige bretter noen steder, mye lettere å ta av/på. Jeg tviler på at jeg trenger noen som helst form for inngåing for min del. Virker akkurat passe stive for mitt bruk, jeg liker i utgangspunktet myke støvler
  4. Utrolig. I alle mine underlag har det mørke feltet flaket av. Ditt ser ut til å være helt i orden.
  5. Jeg knekker stengene i 2 deler om blir like lange som pulken, da blir det en lengde på 1-3 ledd som jeg legger tilbake. teltposen har jeg sydd like lang som pulken. jeg synes også at det er en uting å ha telt og teltstenger stikkende utenfor pulken
  6. Har opplevd dette på Abisko Endurance 3, én gang. Men jeg er løsningsorientert, så jeg tok en skje eller ett eller annet i løkken på glidelåsdrageren. Svært sjeldent er produkter perfekte, det vil alltid være noe. Exped Ceres er kanskje så nært man kommer perfekt vintertelt per dags dato. De har til og med markert midten på stengene for deg, slik at det blir enkelt om du vil folde de på midten når teltet skal på pulken. Håper det kommer i litt flere forskjellige størrelser etterhvert.
  7. Hilleberg GT-dør, eller dør som på Exped sitt nye vinter-tunneltelt, er en MYE bedre løsning enn det som Helsport, Barents og Fjellreven bruker..
  8. Holder det opp mot solen. Eller kraftig lommelykt i mørkt rom. om du oppdager det samme med ditt, ikke bry deg. For det finnes ingen fiks på det. Jeg tipper det har lite å si for isolasjonsevnen. Enig med at den teorien virker logisk.
  9. Jeg har gått gjennom 3 stk. comfort plus XT. Det reflekterende belegget inni løsner etter kort tid, og så er det kun ene laget som er isolert. Jeg tror faktisk det er best å ha dette opp/ned, slik at du har mest luft i den isolerte delen. Jeg synes dette var kaldt på vinteren. Jeg også synes dette underlaget var veldig komfortabelt. Men den selvoppblåsbare varianten er enda bedre for min del, for en meget beskjeden økning i vekt og volum. (100-150 gram?). ——— Synsing under: Jeg antar større volum med luft, som ikke er fyllt med isolasjonsmateriale, gir større varmetap om man ikke ligger 100% i ro. Det er vel umulig å unngå en del sirkulasjon i luften, med varmetap ut til sidene. Uansett, så synes jeg de færreste underlagene holder på vinteren. Et tynt skumunderlag øverst gjør at det blir lavere temperatur i luften i det oppblåsbare, som sirkulerer og gir mer varmetap når man beveger seg.
  10. 850 gram for en Regular Wide?! Her er det bare en ting å gjøre: «Løp og kjøp!». Mitt mest komfortable underlag er SeaToSummit Comfort Plus SI Rectanguar Wide (selvoppblåsbart). Det veier litt under 1400 gram. Brukes derfor kun på kajakkturer og pulkturer.
  11. Hvis man avtaler på forhånd at begge bruker ørepropper, trenger man heller ikke være redd for å vekke naboen om man skal ut å tisse, drikke, snu seg etc. Sovemaske er valgfritt, men det gjør også noe med følelsen at man ikke forsyrrer sansene til naboen. Natten blir mye roligere, synes jeg.
  12. På vintertur i den mørke og kalde tiden er det greit å dele telt, eller samles i ett telt når man er våken. Ellers er solo-telt tingen. Skal man dele med noen som ikke tør å sove alene er ett 3-manns kuppeltelt med 2 fortelt å foretrekke for min del. Da kan man ha ting liggende imellom seg. Sovemaske og ørepropper gjør UNDERVERKER!
  13. Null problem med noen striper der det trengs. Både over og under om det trengs. Begynn med det du tror du trenger. Øk på med mer om det var for lite. Sea to summit har store klebrige silikonmønster på flere av de oppblåsbare liggeunderlagene. Det fungerer utmerket.
  14. Jeg endte opp med å returnere begge parene. Den lave vristen, som svært mange klager på, var litt plagsom. Man unngår riktignok at føttene sklir fram i skoene og kan treffe tåen. Men hvorfor ikke gjøre som på andre sko, der man kan justere dette selv med snøringen? Ville vert en bedre løsning tenker jeg. Og det ville vert enklere å ta av/på støvlene. Størrelsen var ellers lett å treffe på ved å måle foten og følge størrelsestabellen som tar hensyn til to par sokker. De var rikelig stor nok (utenom den lave vristen). Synes de var litt vel stive og harde og skinnet bretter seg når man bøyer ankelen mye når man eks. går bratt (ikke når man går flatt). Kanskje de ville blitt bedre med inngåing og lærfett. Høyere vrist hadde gitt plass til flere par sokker uten at man trenger å ha en unødvendig lang og bred støvel. Jeg tror jeg leser at Professional har høyere vrist?
  15. Av de nevnte teltene har jeg selv Hilleberg Unna. Det får du veldig god plass, enorm utsikt fra teltet når det ikke regner (eller også når det regner, og du kombinerer med tarp). Tåler veldig mye vær og enkelt å sette opp i vinden. Kan brukes som et vintertelt i ruskevær også. Teltet er det åpenbare valget for min del, men det er kanskje ikke konkurransedyktig på vekt 😕 Spørs hvor viktig vekten er for deg. Trenden i dag er at man ofrer mye komfort, funksjon (og turglede?), for at ting skal veie minst mulig. Det er viktigere å gå litt lengre/fortere? Du får det ned til ca 2 kilo om du bytter bardunene til tynnere og lettere barduner, erstatter alle metalldragere på glidelåsene mot bardunsnor (utenom hovedglidelåsen), og har med lettere plugger. ellers synes jeg Barents snota virker som et veldig bra telt også. EDIT: Niak synes jeg også ser ut som et bra alternativ
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.