Gå til innhold
  • Bli medlem

sofasliter

+Støttemedlem
  • Innlegg

    798
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

  • Dager vunnet

    3

sofasliter vant dagen sist 15. september 2024

sofasliter hadde mest likt innhold!

Om sofasliter

Profile Information

  • Gender
    Male
  • Interests
    Kajakk, fottur, terrengsykkel, fotografering
  • Sted
    Hamar

Nylige profilbesøk

8 749 profilvisninger

sofasliter sine prestasjoner

Proficient

Proficient (10/14)

  • Posting Machine Sjeldent
  • Reacting Well Sjeldent
  • Very Popular Sjeldent
  • Dedicated Sjeldent
  • First Post

Nylige merker

556

Nettsamfunnsomdømme

  1. Jeg har vært inne på samme tanke, men usikker på lim. Kjedelig om limet løses opp og setter seg i dyser eller regulator for brenneren. Det er heller ikke så lett å få fatt i løse korker.
  2. Jeg har en kaffekjele fra de, helt grei tradisjonell sak. Innkjøpt på OBS.
  3. Hmmm, du har en sovepose som tåler -8, liggeunderlag med R 5,8 (skal være brukbart ned til -24). Du sover med langt undertøy, for å holde varmen. Du sier selv du er en frysepinn, men dette virker som det er noe feil med sovepose/liggeunderlag. Det er tråd her om Exped og kvalitet på liggeunderlag, dun som ikke fordeler seg skikkelig. Tror jeg ville sjekket både sovepose og liggeunderlag for om disse er så gode som de egentlig skal være. Hvordan har disse ligget oppbevart? Ligger de i kompresjonstrekk eller ligger de løst? Bruk lys på baksiden og lys gjennom for å se om dun er skjevfordelt i pose og underlag.
  4. Du kombinerer gjerne med de klærne som allerede er på pakkelisten din, Longs Devold tynn Ull og Ulltrøye Norheim svart, feks. Når tingene du har med dekker flere funksjoner, så er det lettere å spare både vekt og plass i sekken.
  5. Jepp, jeg syntes tisseflaske var unødig, helt til jeg måtte på hver eneste natt, sommer som vinter. Mye enklere å gjøre seg ferdig med en flaske i teltet, og skylle ut av den neste dag. Men pass på at tisseflaska skiller seg ut fra de øvrige flaskene, kjedelig å forveksle... Det å få lettere sekk handler om å legge igjen det du ikke får bruk for, det er det mest effektive. Deretter må du spare vekt på absolutt alle ting du har med. Ideelt mål for mange lettpakkere er å komme ned til 3 kilo på "de 3 store", telt, sovepose/liggeunderlag og sekk. Men dette er dyrt og fører gjerne til at det skiftes ut utstyr før det er utslitt. Kan du klare deg med en lettere sovepose og høyere komforttemperatur? Du skriver at du er en frysepinn, men -8 til sommerbruk er ganske mye. Hva med å ha mer klær på seg i posen? Du kan feks legge en drikkeflaske med varmt vann i posen før du legger deg, da slipper du å bruke energi p å varme opp posen, og det føles mye bedre. Du bør også passe på at du legger deg god og mett, da holder du bedre varmen. Lakenposen du har med til hyttene vil også kunne gi høyere komforttemperatur i soveposen.
  6. Blir ikke denne litt glatt? Jeg tenker at bark og annet lett materiale på taket vil blåse/skylles bort av vær og vind.
  7. Det kan nok stemme veldig bra. Vi pratet med LM 5/6-23, og da skulle han startet prosjektet og reise oppover til Pasvik like etterpå.
  8. Jeg brukte staver aktivt i høst, 166 km på en uke og en vandretur på Svalbard. Stavene er nyttige for å holde god fart i motbakke, og nedover. På vei ser jeg ikke noe behov for staver. Går du i svært ulendt terreng, feks blokkmark så erfarer jeg at det går med mye tid å finne godt feste til stavene, da velger jeg å ikke sette de ned, men balanserer heller, unntaket er når de brukes for å bedre ta lange steg/hopp over hindringer. Ellers så er de ogå fine ved elvekrysninger og til å sjekke dybde i bekk og myr. Jeg anbefaler å teste. Jeg foretrekker staver med "flicloc", jeg har ett par med tvist-lock, og sistnevente siger sammen etter noe bruk med høy belastning.
  9. Jeg har bukse herfra, https://plusminusnoll.se/produkter, greier neppe å slite den ut. Ganske grov i stoffet. På knærne er det lommer for å stikke inn puter, jeg har lagt inn biter av tynt ligge/sitte underlag.
  10. Der var det ikke mye snø! Hvor er dette i Åsa? Det er jo ganske greit med snø på både Gåsbu og Stenfjellet. Gikk Gåsbu - Bårdsetra - Målia forrige lørdag, og der var det fine fohold.
  11. Vi skal fullføre Norlandsruta til sommeren (Umbukta - Bjørnfjell), en del hytter med 12v, men det betinger stopp der for å lade opp. Jeg er i tenkeboksen på om jeg skal ha med solpanel eller basere meg på 12v/220v. Det blir også deler uten tilgang til hytter.
  12. Tenkte å foreslå mindre PB, men det har du argumentert mot... Men jeg ble nysgjerrig på solpanelet, ser ganske lett ut til å være på 30w. Har du testet det noe særlig? Tenker på om det lader ved overskyet, og også om natten på en sommerdag i nordnorge, når det er lange lyse netter...
  13. Hadde du hatt stengeventil på dump. Slik som feks Primus Omnifuel har, så kunne du pumpet feks, 20 ganger og latt bens strømme over i annen beholder gjennom slangen, men uten brenner tilkoblet. Da kunne du målt hvor mye som i praksis er forskjell på pumpene uten å kjøpe flere duppeditter.
  14. @Kjell Iver og @aico, varene mine kom også i går, fra backpackinglight. Venter fortsatt på en padleåre fra packraftnorge. Men når jeg ser hvor fort varene forsvant ut fra nettsiden, så skjønner jeg at de har mye å gjøre med å pakke og sende. EE quilten hadde forøvrig produksjonsdata april '23, så det har nok ikke vært så stor omsetning der i de siste par årene.
  15. Jeg har handlet nå, på begge butikkene. Det har jeg også gjort tidligere, bare gode erfaringer. Snakket også med gutta når de hadde stand på villmarksmessen, fikk godt inntrykk og de hadde bra med kunnskap.
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.