Tips.... ha evt. porsjons poser med linser, hvite bønner med sort øye, ris/brun ris/ quinoa, nøtter. Dvs alt av det du har blandet pr. pose. Klar til bruk.
( En kan også blande krydderet og alt ferdig som en slags rett i koppen pose, men ikke med pasten som øker smaks opplevelsen betraktelig. Det finnes også andre paste å finne, gul curry paste tror jeg du finner på remaen. Men buljongen er viktig her)
1 glass Tom Yum fra asiatisk (thai, china)
1 buljong terning.
La det ligge i vann og trekke kaldt først og ekspandere. Alt ifra 10 min til 3 timer. Nøtter ekspanderer bra på 3 timer.
Kok i vei 20 min.
Finner du sopp på veien så passer det ypperlig samt tomat i skiver.
For andre så er det typisk med scampi, kylling, evt kokos, utenom champignon og tomat. Enkel turrett og verdenskjent suppe.
Tom yum består av sitrongress, lime leaf, chili, galanga ( Ingefær lignende rot) En slags krydder paste.
Testes snart på stormkjøkkenet på tur.
Et annet lite triks er å tilsette f.eks sesamfrø og solsikke frø i tørr panne og riste dem til de blir veldig lett jevnbrune. Tilsett veske straks så det ikke svir seg. Til enkelte matretter. Ikke verre enn å fylle et tomt krydderglass.
Også mandler smaker veldig godt med litt olje og røkt paprika pulver. Men da må dette samkjøres og pulveret tilsettes etter siste halvpart. Lage suppe basis av dette. Om det er soya nuggets eller chorizo så har en da en slags spansk suppe. Kansje med litt tomatpure i, men den må også brennes siste 30% og kan bli litt søl. Samt buljong, urter f.eks estragon, løk, chili, hvitløk, laurbærblad.