Gå til innhold
  • Bli medlem

hansjo

Aktiv medlem
  • Innlegg

    42
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Om hansjo

Nylige profilbesøk

2 658 profilvisninger

hansjo sine prestasjoner

Collaborator

Collaborator (7/14)

  • Dedicated Sjeldent
  • Reacting Well Sjeldent
  • First Post
  • Collaborator
  • Week One Done

Nylige merker

35

Nettsamfunnsomdømme

  1. Det er ca 90 - 100 vindmøller som er synlig fra Synesvarden 359 m.o.h, Time kommune, Rogaland. Er det andre steder i Norge som er like heldige? Kanskje det nå er Rogaland sin tur til å vinne trekningen i NIMBY(not in my backyard) lotteriet. Og for å gjøre det hele fullkomment: Synesvarden er et sentralt sted i Synesvarden Landskapsvernområde. Markedsført som "Den siste del av det brune Jæren"
  2. Innsatsen gir resultat slik ser det ut i går
  3. Jeg har merket meg at innlegget inneholder "når f.eks DNT, med storkapitalen i ryggen, vil ha massene ut i terrenget". Hvem som i stor grad finansierer DNT sin virksomhet, medlemmer (mye) det offentlig tilskudd (bra) andre inklusiv storkapital (en mindre del) er gjennomgått i andre tråder. Det å ønske "massene" ut i naturen ligger i kjerneområdet for DNT. Se f,eks Stavanger Turistforening sine vedtekter §1 "Foreningens formål er å utvikle friluftslivet, særlig å lette og fremme fotvandring og skiløping, utbre kjennskap til land og folk og sikre friluftslivets natur- og kulturgrunnlag." Å være medlem er den eneste muligheten for å kunne påvirke dette i en annen retning. § 9 i de samme vedtekter :"Endringer i foreningens lover besluttes av årsmøtet med 2/3 flertall og må også godkjennes i det neste ordinære årsmøtet"
  4. Tex jakke og kniv i beltet samt mobil er normalt alltid med. I sekken, som er med på alle turer som ikke starter hjemme, nøkler til hjem og bil i ekstrasett, drikkeflaske med saft, vindtett flecce og ull hansker. For lengre turer også hms utstyr.
  5. Det er det stor tvil om. Anbefaler wiki oppslag på konspirasjonsteorier.
  6. Et enkelt søk på Proff viser ar Olav Thon DNT Stiftelse har en formue på under 20 mill men tjener bra med penger. Det er ikke småpenger men langt i fra nok til å kjøpe DNT
  7. Denne typen gaver framkommer i tilgjengeligge årsregnskap, kanskje en mer korrekt gjennomgang hadde vært på sin plass. Når det eventuelt foretas en gjennomgang, så vil det snart bli klart at Olav Thon sine bidrag på langt nær er de største, og at de utgjør en meget liten del av det totale inntektene.
  8. Stavanger Turistforeningen har i 2013 mottatt kr 23.625 og i 2014 mottatt kr 26.250,- fra Olav Thon. Begge beløp er gitt til innkjøp av nye madrasser. Dette framgår av årsregnskap for de aktuelle år. At dette kan påvirke SFTS sin holdning til nedbygging av natur er vanskelig å se.
  9. Den har vært mulig å få tak i, men da i en nyere utgave. Butikker som selger jakt utstyr kan ha en nesten lik lue . Den har da mulighet for å "vrenge" fram en rød topp. Den originale lua er kjøpt som militært overskudd. Denne eller nesten tilsvarende lue brukes jevnlig i vinter halvåret. Det er den eneste plagget som jeg fortsatt bruker, som også ble brukt under militær tjeneste i 1971 - 1972
  10. Jeg tar vanligvis en sigar sammen med cognac (værforbehold, se tidligere i tråden) når det blir kveld på Blåfjellenden. Wiskey merket veksler, men Spreyside Single malt har vært foretrukket. Etter en tur tidligere i år opp på Munroetoppen Lochnagar er det fortsatt mye igjen i wiskeyflasken med samme navn. Brenneriet Royal Lochnagar ligger i Ballater og toppen er omtrent synlig fra plenen framfor brenneriet
  11. Denne gangen er det Broderen som svarer De synes bra i horisonten selv om de er noen kilometer unna
  12. Oppfatter jeg det rett at du mener DNT engasjerer seg politisk for å få til mer motorisert ferdsel i utmark vinterstid men begrenset til merkede løyper?
  13. Jeg var på Blåfjellenden fredag til lørdag. Det er nok dopapir på hytta.Jeg fant fram tre pakker med 6 ruller. Det burde holde til tilsynet kommer seg innover. Etter en uke ved stranden bør det være i dag eller senest mandag/tirsdag. For en pensjonist bør det være mulig.
  14. Nå er hovedpersonen godt anbragt i varmen så jeg kan prøve å gi et svar som stand in. Jeg la ikke spesielt merke til forholdene i Tveitabrekka. Det bør ikke være stor forskjell fra Oleskaret til opp mot toppen av Tveitabrekka. Noen fenner i kantene men stort sett bart. Hvis forholdene er like etter at Oleskaret er passert, så er det mer sammenhengende snødekke på flatene. Det var fritt for snø på topper og rygg. Lenger innover ble det nærmest sammenhengende snøflater. Leitevatnet var snødekket og uten synlig vann i kantene.
  15. Ut fra litt erfaring fra kommunepolitikk i mindre kommuner: Det er sannsynlig at et formannskap kan gi tillatelse til å sette opp måleutstyr. Dette må vel godkjennes av grunneier, men en tilsvarende godkjenning fra eventuelle parter med bruksrettigheter er nok ikke nødvendig. At brukere bør være informert er ryddig saksbehandling. Det framgår av omtale at det har vært gitt noe informasjon. At en representant som fremmer forslag i et politisk møte kan være inhabil er også sikkert. I denne saken blir det nærmest forutsatt at representanten var inhabil når han stilte forslaget. Min magefølelse er at han er uhildet når forslaget stilles. At han er leder i et kraftselskap som senere får oppdraget med å sette opp måleutstyret gjør at den som stiller forslaget og kraftselskapet nærmest beskyldes for korrupsjon. I mindre kommuner er det ikke uvanlig at tilsvarende saker oppstår uten at dette blir problematisert
×
×
  • Opprett ny...

Viktig informasjon

Ved å bruke dette nettstedet godtar du våre Bruksvilkår. Du finner våre Personvernvilkår regler her.